Wypłata dywidendy to dodatkowe obowiązki wobec fiskusa
Polska spółka, która wypłaca dywidendę zagranicznemu wspólnikowi, musi pamiętać o pobraniu podatku u źródła. W grę może też wchodzić konieczność raportowanie schematu podatkowego.
Według obecnych przepisów podatkowych wypłata dywidendy jest operacją dużo bardziej skomplikowaną niż jeszcze kilka lat temu. Chodzi w szczególności o nowe obowiązki dotyczące raportowania MDR oraz stosowania tzw. mechanizmu pay&refund na gruncie zryczałtowanego podatku u źródła (WHT) w odniesieniu do płatności przekraczających 2 mln zł.
WHT
Co do zasady, wypłata dywidendy przez polską spółkę na rzecz nierezydenta podlega opodatkowaniu tzw. zryczałtowanym podatkiem u źródła według stawki 19 proc., przy czym podmiotem obowiązanym do poboru podatku (płatnikiem) jest polska spółka wypłacająca dywidendę.
∑ Niższa stawka albo zwolnienie
Przy spełnieniu określonych warunków, do których począwszy od 1 stycznia 2019 r. zalicza się także wymóg dochowania należytej staranności, możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki podatku na podstawie właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO) bądź skorzystanie ze zwolnienia na podstawie polskich przepisów implementujących postanowienia Dyrektywy 2011/96/EU (Parent-Subsidiary Directive). W tym drugim przypadku, zwolnienie znajduje zastosowanie tylko do wypłat na rzecz kwalifikowanych wspólników, przy spełnieniu określonych warunków, w szczególności:
∑ uzyskującym dywidendę jest spółka podlegająca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta