Odpowiedzialny pracodawca dba o samopoczucie zespołu
| Zdrowie psychiczne pracowników dla coraz większej grupy szefów firm staje się przedmiotem troski. Coraz częściej wdrażają oni programy skoncentrowane na poprawie jakości życia osób zatrudnionych, organizują spotkania, warsztaty, oferują wsparcie. To ważne, ale najważniejsza jest zdrowa kultura organizacyjna.
Dziś zachowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance) jest jednym z istotnych warunków utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Zdrowie mentalne ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania każdego z nas. Badania pokazują, że polscy pracownicy nie są w najlepszej kondycji psychicznej. I nie jest to wyłącznie spowodowane pandemią, ale głównie warunkami pracy. Z raportu pt. „Mental Health. Odporność psychiczna pracowników. Emocje i biznes” przygotowanego przez firmę Human Power we współpracy z Medicover wynika, że polskich pracowników (25 proc.) cechuje najwyższy w Europie poziom codziennego stresu. Dane pokazują, że z powodu zaburzeń psychicznych rośnie liczba absencji chorobowych – z 14 mln dni w 2012 do 19,5 mln w 2018 r. – to wzrost o blisko 40 proc.
– Kultura, w której żyjemy, gdzie jest potrzeba ciągłej dostępności, duże wymagania, tempo życia – to wszystko wpływa na pogarszanie się naszego zdrowia psychicznego. Od czasu pandemii pracodawcy poświęcają więcej uwagi tematowi zdrowia psychicznego pracowników, widząc, że to się przekłada na efektywność, jakość pracy, a pracownicy zwracają uwagę na to, jak firma podchodzi do tych kwestii – mówi dr Malwina Puchalska-Kamińska, psycholog,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta