Zmiana formy prowadzenia biznesu da podatkowe korzyści
Spółka z o.o. jest obecnie jedną z atrakcyjniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Nie została bowiem znacznie obciążona niekorzystnymi zmianami wprowadzonymi przez Polski Ład.
Jeszcze do niedawna powszechnie wybieranymi formami prowadzenia działalności, w szczególności w przypadku mniejszych biznesów, były tzw. jednoosobowe działalności gospodarcze (JDG) albo spółki jawne. Wybór takich form prawnych dla celów prowadzonej działalności kojarzony jest z większą ekspozycją przedsiębiorców na ryzyka biznesowe czy podatkowe, związane z bieżącą działalnością. Pomimo tego nie brakowało śmiałków, którzy - kierując się chęcią ograniczenia obowiązków formalno-administracyjnych oraz objęcia stosunkowo korzystnymi regulacjami w zakresie obciążeń podatkowych i składkowych – byli gotowi akceptować takie ryzyka.
Jednak wraz z wprowadzeniem od 1 stycznia 2022 r. przepisów tzw. Polskiego Ładu, zostały wprowadzone nowe regulacje powodujące w szczególności dla prowadzących JDG oraz dla spółek jawnych wzrost obciążeń publicznoprawnych, głównie z uwagi na mniej korzystne rozliczenie składki zdrowotnej. Zwiększenie kwoty składki spowodowało, że w skrajnych przypadkach, efektywna stopa obciążenia przedsiębiorcy (uwzględniająca podatek dochodowy, daninę solidarnościową oraz podwyższoną składkę zdrowotną) może przekraczać nawet 27 proc. (dla porównania – przed Polskim Ładem efektywna stopa mogła wynieść w skrajnych przypadkach ok. 23 proc.).
W konsekwencji, przedsiębiorcy prowadzący JDG i spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta