Jaki VAT od wydatków związanych z samocho dami w sektorze publicznym
W przypadku używania pojazdów do własnej nieodpłatnej działalności, należy uwzględnić 50 proc. naliczonego VAT bez dalszego pomniejszania tego podatku o wartość prewspółczynnika. Tak uznał WSA w Warszawie.
Uczelnie publiczne, jednostki samorządu terytorialnego oraz pozostałe jednostki sektora finansów publicznych od lat mają nie lada problem z określeniem prawidłowego zakresu odliczania podatku naliczonego przy zakupie, leasingu, najmie i innych zakupach bezpośrednio związanych z samochodami osobowymi (i innymi z nimi zrównanymi). Wszystko przez wieloletnią niekorzystną linię interpretacyjną organów podatkowych w tym obszarze. Mowa tutaj o wydatkach związanych z samochodami osobowymi wykorzystywanymi przez ww. jednostki (bezpośrednio lub pośrednio) do wszystkich rodzajów działalności tych jednostek, czyli zarówno do:
1. czynności będących poza zakresem ustawy o VAT,
2. działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług oraz (w większości przypadków), jak również
3. czynności zwolnionych z tego podatku,
gdzie jednostka nie jest w stanie obiektywnie i miarodajnie przypisać w jakim zakresie pojazd jest w każdej z tych działalności używany.
Odliczenie z limitem
W świetle art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika. Na mocy art. 86a ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy o VAT, ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego dotyczy m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta