Kontrakty budowlane – ujęcie księgowe kosztów usług podwykonawców
Realizacja projektów budowlanych wiąże się z koniecznością zaangażowania różnorodnych zasobów oraz posiadania doświadczenia i umiejętności, aby prace wykonane zostały w sposób prawidłowy, przy zachowaniu standardów technicznych i wysokiej jakości.
Złożoność projektów budowlanych sprawia, że firmy poszukują partnerów do współpracy, którzy ułatwią ich realizację zapewniając niezbędne zasoby. Jedną z najczęściej wykorzystywanych form współpracy jest zawarcie umowy podwykonawstwa.
W najprostszym ujęciu podwykonawcą jest podmiot, który wykonuje określoną pracę na zlecenie głównego wykonawcy. Zgodnie z polskim prawem za umowę podwykonawstwa uznaje się odpłatną umowę, której przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane. Umowa zawierana jest między wybranym przez zamawiającego wykonawcą a podmiotem trzecim (podwykonawcą). W przypadku zamówień publicznych dopuszczalne jest także zawieranie umów na roboty budowlane także między podwykonawcą a dalszym podwykonawcą lub między dalszymi podwykonawcami. Podwykonawstwo jest zatem zleceniem realizacji wydzielonej części projektu przez podmiot inny niż główny wykonawca.
Podczas tworzenia umowy o podwykonawstwo ważne jest określenie zasad dotyczących rozliczeń finansowych, które zapewnią środki pieniężne konieczne do realizacji zadań przez podwykonawcę (w tym wynagrodzenie), a także pozwolą na zabezpieczenie interesów wykonawcy (właściwa realizacja projektu, roszczenia z tytułu napraw gwarancyjnych, kary umowne). Poniżej opisane zostały rozliczenia finansowe związane z usługami realizowanymi przez podwykonawców, pominięto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta