Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maszyna nie jest w stanie zastąpić biegłego rewidenta

28 września 2022 | Orzeł Innowacji | Materiał Partnera

Firmy audytorskie mierzą się dziś z wieloma wyzwaniami. Jednym z kluczowych jest brak pracowników. Wmawianie sobie, że potrzebę malejącej kadry firmy audytorskie zastąpią digitalizacją jest nierealnym marzeniem. Digitalizacja wychodzi naprzeciw prostym i rutynowym czynnościom, a dzisiejsza metodologia badania opiera się na indywidualnej, złożonej ocenie ryzyka gospodarczego i profesjonalnym osądzie biegłego rewidenta – mówi dr Andre Helin, prezes BDO.

Jak branża audytorska ocenia trwający rok – jak sobie radzi z licznymi zawirowaniami z ostatnich dwóch lat? (Pandemia, wojna, spowolnienie gospodarcze, dużo zmian legislacyjnych wynikających z Polskiego Ładu itp.)

Branża audytorska nadal dynamicznie się rozwija. Stale inwestujemy w rozwój zarówno naszego zespołu, jak i narzędzi, które pomagają usprawnić naszą pracę. Jednak trzeba uczciwie przyznać, że ostatnie trzy lata to pasmo ciągłych trudności, a to jeszcze nie koniec. Mieliśmy pandemię i związaną z nią pracę zdalną, z której skutkami próbujemy sobie radzić. Jeszcze dobrze nie wyszliśmy z covidu, a rozpoczęła się wojna w Ukrainie. Ta, jak wiemy, poza kryzysem imigracyjnym ma też inne oblicze – to geopolityczne i ekonomiczne. Trudna sytuacja gospodarcza wywołana wieloma czynnikami, również tymi tu wymienionymi, odbija się na wszystkich, nie tylko na branży audytorskiej. Znacznie mocniej te skutki są odczuwalne przez naszych klientów, zwłaszcza z branż energochłonnych.

Jakie wyzwania i ryzyka wiążą się z badaniem sprawozdań finansowych przedsiębiorstw działających w tak niepewnych warunkach rynkowych? Czy istnieje duża trudność, np. w ocenie zasady kontynuacji działalności? Pandemia nie przełożyła się na znaczący wzrost liczby niewypłacalności, ale obecne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12381

Wydanie: 12381

Spis treści

Reklama

Zamów abonament