Jaki podatek od stacji redukcyjno- -pomiarowych gazu
Przedsiębiorcy mają problem z ustaleniem zasad obciążenia daniną urządzeń służących redukcji ciśnienia gazu w sieci i przeprowadzania pomiarów jego objętości, masy i energii. Wątpliwości te wkrótce mogą zostać rozstrzygnięte uchwałą NSA.
Podatek od nieruchomości jest jednym z obszarów generujących najwięcej sporów przed sądami administracyjnymi (statystycznie wyprzedzają go jedynie sprawy dotyczące VAT). Kolejną odsłoną problemów, z którymi borykają się podatnicy i samorządy, jest opodatkowanie stacji redukcyjno-pomiarowych gazu.
Niebawem to zagadnienie ma zostać rozstrzygnięte przez uchwałę siedmiu sędziów NSA (por. postanowienie z 8 czerwca 2022 r., III FSK 684/21).
Do czego to służy Próbując zrozumieć toczący się od wielu lat spór w tym obszarze (w znakomitej części inicjowany wnioskami o stwierdzenie nadpłaty), należy przede wszystkim wyjaśnić czym są stacje redukcyjno-pomiarowe.
Upraszczając, stacje redukcyjno-pomiarowe gazu to zespół urządzeń – często umieszczonych na fundamentach lub w kontenerach – służących dwóm celom:
1)
7
redukcji ciśnienia gazu w sieci gazowej,
2)
7
dokonywaniu pomiarów strumienia objętości, masy lub energii gazu w sieci gazowej.
Stacje te są oczywiście połączone z gazociągiem, tj. rurociągiem służącym do transportu gazu. Bez takiego połączenia nie miałyby czego redukować/ mierzyć.
Związek z kilkoma budowlami
Dotychczas w orzecznictwie – w zależności od sprawy i prezentowanej argumentacji – zderzały się różne podejścia do opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta