Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fiskus wyjaśnia jak rozliczyć nadwyżki kosztów usług niemateria lnych

10 października 2022 | Podatki i księgowość | Magdalena Kostowska Mateusz Weiss

Przedsiębiorcy mają wątpliwości jak w praktyce mogą uwzględnić w swoim rachunku podatkowym nierozliczone nadwyżki kosztów limitowanych z poprzednich lat podatkowych. Odpowiedzi na część pytań znajdą w interpretacjach dyrektora KIS.

1 stycznia 2022 r. uchylono kontrowersyjny przepis art. 15e ustawy o CIT nakazujący limitowanie tzw. kosztów świadczeń niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych (np. z tytułu usług doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, licencji). Podatnicy ponoszący tego typu koszty musieli wyłączać z kosztów uzyskania przychodów takie koszty w części w jakiej przekraczały 3 mln zł + 5 proc. tzw. podatkowej EBITDA. Koszty nieodliczone od przychodów w danym roku podatkowym podlegały odliczeniu w kolejnych pięciu latach podatkowych na zasadach określonych w tym przepisie oraz w ramach limitów obowiązujących w roku odliczenia.

Ochrona praw nabytych w nowelizacji

Uchylając przepis art. 15e ustawy o CIT ustawodawca musiał uwzględnić zasadę ochrony praw nabytych i zagwarantować przedsiębiorcom posiadającym nierozliczone nadwyżki kosztów limitowanych z poprzednich lat podatkowych prawo do ich odliczenia (do upływu pięcioletniego okresu odliczenia). Uprawnienie taki ustawodawca sformułował w art. 60 ust. 1 ustawy nowelizującej z 29 października 2021 r. Przepis ten został jednak skonstruowany na zasadzie kaskadowego i niezbyt szczęśliwego odesłania. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorcy, którzy do końca 2021 r. nie odliczyli nadwyżki kosztów świadczeń...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12391

Wydanie: 12391

Spis treści

Reklama

Komunikaty+drobne

Zamów abonament