Fiskus wyjaśnia jak rozliczyć nadwyżki kosztów usług niemateria lnych
Przedsiębiorcy mają wątpliwości jak w praktyce mogą uwzględnić w swoim rachunku podatkowym nierozliczone nadwyżki kosztów limitowanych z poprzednich lat podatkowych. Odpowiedzi na część pytań znajdą w interpretacjach dyrektora KIS.
1 stycznia 2022 r. uchylono kontrowersyjny przepis art. 15e ustawy o CIT nakazujący limitowanie tzw. kosztów świadczeń niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych (np. z tytułu usług doradczych, badania rynku, reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, licencji). Podatnicy ponoszący tego typu koszty musieli wyłączać z kosztów uzyskania przychodów takie koszty w części w jakiej przekraczały 3 mln zł + 5 proc. tzw. podatkowej EBITDA. Koszty nieodliczone od przychodów w danym roku podatkowym podlegały odliczeniu w kolejnych pięciu latach podatkowych na zasadach określonych w tym przepisie oraz w ramach limitów obowiązujących w roku odliczenia.
Ochrona praw nabytych w nowelizacji
Uchylając przepis art. 15e ustawy o CIT ustawodawca musiał uwzględnić zasadę ochrony praw nabytych i zagwarantować przedsiębiorcom posiadającym nierozliczone nadwyżki kosztów limitowanych z poprzednich lat podatkowych prawo do ich odliczenia (do upływu pięcioletniego okresu odliczenia). Uprawnienie taki ustawodawca sformułował w art. 60 ust. 1 ustawy nowelizującej z 29 października 2021 r. Przepis ten został jednak skonstruowany na zasadzie kaskadowego i niezbyt szczęśliwego odesłania. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorcy, którzy do końca 2021 r. nie odliczyli nadwyżki kosztów świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta