Udostępnianie serwerów zagranicznemu kontrahentowi bez polskiego VAT
Wynajem serwerów nie jest usługą związaną z nieruchomością, w której są zainstalowane. Dlatego nie podlegają opodatkowaniu w miejscu jej położenia, lecz w kraju siedziby nabywcy usługi.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 1 czerwca 2022 r. (0111-KDIP3-3.4012.105.2022.2.PK).
Wnioskodawca - polska spółka zajmuje się świadczeniem usług na rzecz podmiotów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Wnioskodawca posiada zasoby techniczne w postaci serwerowni, w skład której wchodzą m.in. karty graficzne, dyski twarde, procesory etc. zdefiniowane łącznie jako „serwery”. Serwery zlokalizowane są na terytorium Polski i mogą zostać w dowolnej chwili zdemontowane i przeniesione do innej lokalizacji.
W portfolio świadczonych przez wnioskodawcę usług znajdują się m.in. usługi polegające na udostępnianiu mocy obliczeniowej serwerów innym podmiotom, w tym przypadku chodziło o podmiot z siedzibą na terytorium Stanów Zjednoczonych (kontrahent), podmiot ten nie jest zarejestrowany do celów VAT w Polsce, nie ma również stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski. Udostępnienie mocy obliczeniowej następuje poprzez wykorzystanie zasobów serwisu (system), który są własnością kontrahenta, który przy pomocy systemu dokonuje dalszej dystrybucji mocy obliczeniowych serwerów do swoich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta