Polski Ład wprowadził ograniczenia w czynnościach reorganizacyjnych
Regulacje podatkowe wprowadzone 1 stycznia br. spowodowały, że przedsiębiorcy zaczęli jeszcze bardziej wnikliwie badać, czy w ogóle mogą wdrażać restrukturyzacje w prowadzonych przez nich przedsiębiorstwach.
Ostatnie lata pokazują, że przedsiębiorcy prowadzący swoje biznesy muszą liczyć się z ciągłymi zmianami w zakresie opodatkowania ich przedsiębiorstw. Największe zmiany w prawie podatkowym pojawiły się wraz z wejściem w życie 1 stycznia 2022 r. przepisów tzw. Polskiego Ładu.
Wprowadziły one bowiem wiele istotnych zmian dla transakcji:
∑ zbycia udziałów/akcji spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia spółki osobowej,
∑ podziału i łączenia spółek,
∑ wymiany udziałów oraz
∑ objęcia udziałów/akcji w zamian za wkład niepieniężny, jeżeli przedmiotem aportu jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa (ZCP).
Zmiany te mogą znacznie ograniczyć liczbę przeprowadzonych procesów restrukturyzacyjnych i tym samym doprowadzić do spowolnienia transformacji prowadzonych biznesów.
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie zmian w skutkach podatkowych sygnalizowanych czynności, które są istotne z perspektywy właścicielskiej.
Zbycie udziałów po wartości historycznej
Jeszcze do niedawna pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi trwał spór dotyczący kwestii ustalenia wartości kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży udziałów (akcji) spółki kapitałowej powstałej z przekształcenia spółki osobowej. Organy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta