Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia Europejska przeciwna depozytom

28 listopada 1997 | Ekonomia | AS DW

FINANSE

Jak utrudnić zaciąganie kredytów

Unia Europejska przeciwna depozytom

Prezes NBP zapowiedziała, że jeżeli nie spadnie dynamika kredytów, to mogą być zastosowane nowe nietypowe instrumenty zniechęcające klientów do zaciągania pożyczek. Pierwszy to opłaty skarbowe na pożyczki konsumpcyjne, drugi -- depozyty gwarancyjne składane przez zaciągających kredyty w bankach zagranicznych. Przedstawiciele Unii Europejskiej powiedzieli "Rz", że wprowadzenie depozytów spotka się z retorsjami ze strony Brukseli. Ich zdaniem, trzeba raczej usuwać przyczyny wzrostu importu, a nie administracyjnie ingerować w handel zagraniczny.

Według nieoficjalnych informacji "Rz", NBP nie przygotował jeszcze szczegółów wprowadzenia ewentualnych depozytów gwarancyjnych. Wiadomo tylko, że miałyby być one składane na nie oprocentowanym rachunku w NBP przez kredytobiorcę, czyli albo bank, albo przedsiębiorstwo. Według danych NBP, obecne zadłużenie firm za granicąwynositylko 3 mlddol. inie wykazuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1242

Spis treści
Zamów abonament