Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aktor pełnokrwisty

28 listopada 1997 | Wspomnienia | JB

Władysław Hańcza (1905 -- 1977)

Aktor pełnokrwisty

Przyglądając się moim bohaterom doszedłem do wniosku, że zwykle gram cztery rodzaje ról: królów, profesorów, duchownych i gangsterów. Jeden z recenzentów dopowiedział -- jeszcze chłopów, po czym dodał, że w każdym moim chłopie jest coś z króla, a w każdym królu coś z chłopa -- mówił Władysław Hańcza w wywiadzie zokazji 30-lecia pracy artystycznej.

Krytycy wielokrotnie pisali o nim jako o aktorze "pełnokrwistym", bo tworzył postacie, które zawsze głęboko zapadają w świadomość widzów. Dziś, gdy 20 lat po jego śmierci patrzymy na jego bogaty dorobek teatralny i filmowy, aż trudno uwierzyć, że aktorem został przypadkowo.

Naprawdę nazywał się Władysław Tosik. Urodził się 18 maja 1905 roku w Łodzi. Po ukończeniu gimnazjum humanistycznego w 1924 roku, rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim. Tam, jako prezes Koła Polonistów, organizował liczne spotkania z wybitnymi przedstawicielami poznańskiego środowiska kulturalnego, m. in. Emilem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1242

Spis treści
Zamów abonament