Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Katoliccy liberałowie

28 listopada 1997 | Kraj | BW MD

AWS

Politycy Akcji chcą łączyć naukę społeczną Kościoła z zasadami wolnegorynku

Katoliccy liberałowie

Największą siłą w Akcji Wyborczej Solidarność jest związek zawodowy, co nieraz spędzało sen z powiek zdeklarowanym liberałom. "Solidarność" opowiada się za gospodarką rynkową, w której jednak wartości wynikające z katolickiej nauki społecznej są ważniejsze od zasad ekonomicznych. Politycy uczestniczący w AWS nie negują idei reprywatyzacji, powszechnej prywatyzacji i nie mówią o podwyższaniu podatków, choć są wśród nich i "mniej wolnorynkowi".

Związek nie tylko roszczeniowy

Największe obawy zwolenników liberalnej gospodarki budziło to, że podstawowym trzonem i twórcą Akcji Wyborczej jest związek zawodowy, zktórego natury wynika dążenie do prospołecznych rozwiązań, nie zawsze idących w parze z ideą wolnego rynku. Program AWS, który powstał na podstawie propozycji już wcześniej wypracowanych w samym NSZZ "Solidarność", częściowo te obawy rozwiał. Działacze podkreślali wielokrotnie, że "S" od innych związków odróżnia to, iż nie jest tylko roszczeniowa, a zawsze liczy się, czy wręcz czuje współodpowiedzialna za państwo.

"Solidarność" opowiada się za gospodarką rynkową, w której jednak wartości wynikające z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1242

Spis treści
Zamów abonament