Katoliccy liberałowie
AWS
Politycy Akcji chcą łączyć naukę społeczną Kościoła z zasadami wolnegorynku
Katoliccy liberałowie
Największą siłą w Akcji Wyborczej Solidarność jest związek zawodowy, co nieraz spędzało sen z powiek zdeklarowanym liberałom. "Solidarność" opowiada się za gospodarką rynkową, w której jednak wartości wynikające z katolickiej nauki społecznej są ważniejsze od zasad ekonomicznych. Politycy uczestniczący w AWS nie negują idei reprywatyzacji, powszechnej prywatyzacji i nie mówią o podwyższaniu podatków, choć są wśród nich i "mniej wolnorynkowi".
Związek nie tylko roszczeniowy
Największe obawy zwolenników liberalnej gospodarki budziło to, że podstawowym trzonem i twórcą Akcji Wyborczej jest związek zawodowy, zktórego natury wynika dążenie do prospołecznych rozwiązań, nie zawsze idących w parze z ideą wolnego rynku. Program AWS, który powstał na podstawie propozycji już wcześniej wypracowanych w samym NSZZ "Solidarność", częściowo te obawy rozwiał. Działacze podkreślali wielokrotnie, że "S" od innych związków odróżnia to, iż nie jest tylko roszczeniowa, a zawsze liczy się, czy wręcz czuje współodpowiedzialna za państwo.
"Solidarność" opowiada się za gospodarką rynkową, w której jednak wartości wynikające z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta