Fundusze i rezerwy jako koszt uzyskania przychodów
ANALIZA
Dochodowy od osób fizycznych
Fundusze i rezerwy jako koszt uzyskania przychodów
JACEK KULICKI
Gospodarka przedsiębiorstwa w sferze finansowej związana jest m. in. z tworzeniem różnego rodzaju funduszy oraz rezerw, które odzwierciedlają majątek przedsiębiorstwa. Część tworzona jest obligatoryjnie, część zaś zwłasnej inicjatywy. Nie wszystkie fundusze oraz rezerwy mogą być zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Ograniczenia wynikają z przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updf) .
Zgodnie zart. 23 ust. 1 pkt 7 updf nie uważa się -- co do zasady -- za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika. Kosztem uzyskania przychodów są jednak (art. 23 ust. 1 pkt 7 lit. a) updf) podstawowe odpisy i wpłaty na fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia wciężar kosztów określają odrębne ustawy.
Kosztem uzyskania przychodów są więc: odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych; wpłaty na Fundusz Pracy; wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
Zasady tworzenia tego funduszu określa ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta