Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chciał zostać prezydentem nowej Kuby

28 listopada 1997 | Wspomnienia | MT

Jorge Mas Canosa (1939 -- 1997)

Chciał zostać prezydentem nowej Kuby

23 listopada zmarł w Miami na Florydzie w wieku 58 lat Jorge Mas Canosa, założyciel i lider Narodowej Fundacji Kubańsko-Amerykańskiej (FNCA) , najbardziej radykalnej i wpływowej spośród kilkudziesięciu antycastrowskich organizacji działających w Stanach Zjednoczonych. W drugiej ojczyźnie cieszył się na ogół poważaniem i podziwem jako niestrudzony bojownik o wolność idemokrację w swoim kraju. Na Kubie -- gdzie propaganda zrobiła z niego demona -- budził lęk.

-- Jestem patriotą, a nie kandydatem, ale nie wykluczam niczego -- mówił pytany o plany na przyszłość. Uchodźcy widzieli wnim przyszłego prezydenta demokratycznej Kuby.

W komentarzach publikowanych po jego śmierci padało często określenie "niezastąpiony". Zważywszy na pozycję, jaką zdobył w Białym Domu i Kongresie, i jego wpływ na politykę prawicowego rządu Hiszpanii (i całej Unii Europejskiej) wobec Kuby, to stwierdzenie nie wydaje się przesadzone.

Nazywano go "ojcem chrzestnym" kubańskiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1242

Spis treści
Zamów abonament