Są dziury między kadencjami
Nadal nie wiadomo, jak liczyć kadencje członków zarządu i rady nadzorczej spółki z o.o. i spółki akcyjnej.
Nowelizacja kodeksu spółek handlowych miała rozwiać wątpliwości dotyczące sposobu obliczania kadencji członków organów spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej. I choć kontrowersje w ustalaniu momentu wygaśnięcia mandatu wydają się obecnie rozstrzygnięte, to nadal wątpliwości budzi, na jaki dokładnie okres przypada kadencja.
Dotychczasowy stan prawny
W dotychczasowym stanie prawnym (sprzed nowelizacji k.s.h., która weszła w życie 13 października 2022 r.) ustalenie momentu wygaśnięcia mandatów członków zarządu i rady nadzorczej spółki kapitałowej, powołanych na kadencję, stanowiło przedmiot kontrowersji. Zgodnie z generalną zasadą (która mogła być modyfikowana w umowie lub statucie spółki), mandat członka zarządu (odpowiednio rady nadzorczej) wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników (walnego zgromadzenia), zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji.
I właśnie interpretacja pojęcia „ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji” budzi wątpliwości. Zgodnie z jedną z koncepcji przez „ostatni pełny rok obrotowy” rozumieć należy ostatni rok obrotowy, który rozpoczął się w trakcie kadencji (choćby pokrywał się z nią jedynie w części). Alternatywna koncepcja z kolei zakładała, że „ostatni pełny rok obrotowy” to ostatni pełny rok obrotowy, który zakończył się przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta