W trosce o życie i zdrowie kobiet
Polki żyją dwa lata krócej niż inne Europejki. Problemem są nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe i metaboliczne.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2021 r. kobiety stanowią w Polsce 19,8 mln populacji. Od momentu agresji Rosji na Ukrainę trzeba do tej liczby dodać 2 miliony kobiet. To te, które znalazły schronienie w Polsce. Otworzyliśmy dla nich nasze granice, domy i szkoły, ale też placówki medyczne, by dać poczucie bezpieczeństwa na wypadek choroby – podkreślali 14 listopada uczestnicy debaty Medycznej Racji Stanu „Bezpieczeństwo zdrowotne kobiet w Polsce”, będącej forum dyskusji o kondycji mieszkanek Polski i jej wpływie na dobrostan ich bliskiego i dalszego otoczenia.
Rośnie liczba „kobiecych” nowotworów
– Pełnienie przez kobiety wielu ról społecznych powoduje, że każdy kryzys ich zdrowia uderza w poczucie bezpieczeństwa ich rodziny, ale także całego społeczeństwa. Dlatego tak ważne jest objęcie kobiet właściwą opieką oraz czynienie wysiłków, by do takich kryzysów nie dopuszczać i szybko interweniować, gdy do nich dochodzi – podkreślała, otwierając dyskusję Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Pracujące zawodowo, pełniące funkcje opiekuńcze nie tylko nad dziećmi, ale też seniorami w rodzinie kobiety są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta