Wydatki na ochronę przed hakerem do rozliczenia
Istnieje już urguntowane podejście orzecznictwa i praktyki, że strata majątku, której przedsiębiorca starał się zapobiec może być kosztem – mówi dr. Adam Bartosiewicz, radca prawny, doradca podatkowy.
Od kilku lat obserwujemy wzrost cyberataków, także na polskie instytucje i firmy. Czy wydatki związane z zabezpieczeniem przedsiębiorstwa mogą być kosztem podatkowym w PIT i CIT?
Niewątpliwie tak. Cyberbezpieczeństwo jest bezsprzecznie warunkiem niezakłóconego prowadzenia działalności. Kosztami uzyskania przychodów są nie tylko wydatki mające na celu uzyskiwanie przychodów, ale także koszty służące zabezpieczeniu, czy też zachowaniu źródła przychodów, aby źródło to nadal przynosiło przychody. Przedsiębiorstwo poddane atakowi hakerskiemu może nawet upaść, zaś w każdym przypadku możliwość uzyskiwania przez nie przychodów może zostać znacznie ograniczona. W związku z tym koszty poniesione na to, aby się ustrzec przed taką ewentualnością, niewątpliwie mają charakter kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawowej definicji. Są to bowiem koszty poniesione na „ochronę” źródła przychodów.
A co z odliczeniem VAT od takich...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta