Swoje prawa można obronić
Jak reagować, gdy ktoś rejestruje znak towarowy naruszający nasze prawa?
Od 2016 roku w Polsce obowiązuje model sprzeciwowy przy zgłaszaniu znaków towarowych (implementujący dyrektywę UE). Oznacza to, że Urząd Patentowy RP bada tylko część okoliczności (przeszkody bezwzględne), analizując dopuszczalność zgłoszenia znaku towarowego. W przypadku przeszkód względnych, tj. kolizji z innymi prawami, są one weryfikowane wyłącznie w razie zgłoszenia sprzeciwu przez podmiot uprawniony z tytułu kolidujących praw. Wśród praw, które mogą stanowić podstawę sprzeciwu, wymienia się m.in.: prawa do wcześniej zgłoszonych znaków towarowych, prawa autorskie (osobiste i majątkowe), prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, dobra osobiste (w tym prawo do nazwiska lub wizerunku), prawo do firmy. Podobna regulacja obowiązuje w zakresie unijnego znaku towarowego i jest stosowana przez EUIPO.
Ważne terminy
W związku z powyższym, warto mieć świadomość, że wobec niezłożenia sprzeciwu w odpowiednim terminie może dojść do skutecznej rejestracji znaku towarowego, który narusza nasze prawa.
Jakie zatem mamy możliwości reakcji w przypadku, gdy inny podmiot rejestruje oznaczenie, które narusza nasze prawa?
Po pierwsze możemy wystąpić z roszczeniami związanymi z naruszeniem konkretnych praw (np. roszczenia z tytułu naruszenia dóbr osobistych [art. 24 k.c.] lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta