Szybka fizjoterapia nadzieją na życie
Nie wszyscy pacjenci chorzy na mukowiscydozę mogą korzystać z leków zwalczających przyczyny choroby.
W Polsce ok. 2000 pacjentów choruje na mukowiscydozę – chorobę rzadką, wieloukładową, atakującą cały organizm. Mimo że od niedawna refundowane są w Polsce przełomowe leki zwalczające przyczyny choroby, nie wszyscy pacjenci mogą z nich korzystać. Dla nich jedynym ratunkiem pozostaje nowoczesna fizjoterapia, której nie refunduje NFZ.
Nie wszyscy pacjenci z mukowiscydozą mają w Polsce jednakowy dostęp do kompleksowej, w pełni refundowanej opieki, zapewniającej zarówno leczenie farmakologiczne, jak i efektywną rehabilitację dróg oddechowych. Jak wyjaśnia prof. dr hab. nauk medycznych Dorota Sands, kierownik Centrum Leczenia Mukowiscydozy w szpitalu im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym, zabiegi fizjoterapeutyczne to przede wszystkim „drenaże autogeniczne wspomagane inhalacjami z leków mukolitycznych, czyli rozrzedzających wydzielinę oskrzelową oraz wziewnych antybiotyków, które likwidują lub ograniczają zakażenie bakteryjne”. Bez kompleksowej opieki nad chorymi i skutecznych metod pozbywania się zalegającej, nieprawidłowej wydzieliny nie jest możliwe – jak podkreślają lekarze – doprowadzenie chorych do wieku dorosłego. Chorzy stosujący kompleksową terapię mogą żyć dłużej. Niestety, w Polsce chorzy na mukowiscydozę żyją średnio o 10–15 lat krócej niż pacjenci z USA czy Europy Zachodniej. Średnia dla Europy Zachodniej to ok. 40 lat, nieco więcej w USA, w Kanadzie ponad 50. –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta