Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pieniądze „uciekają” z firmy? Śledztwo może wskazać przyczynę

22 listopada 2022 | Biznes | Teresa Siudem

Zarządzający nie zdają sobie często sprawy z tego, co oznacza korupcja wewnątrz firmy. Problemem nie jest zdemaskowanie osoby, tylko to, co dalej z tą wiedzą zrobić.

Do jakiego rodzaju nadużyć dochodzi najczęściej w firmach?

Wojciech Czyżewski: Katalog takich nadużyć jest bardzo szeroki. Może to być sprzeniewierzenie środków firmowych, wykradanie tajemnic przedsiębiorstwa, strategii cenowych i marketingowych czy też działalność korupcyjna, w tym tworzenie funduszy korupcyjnych. Samych schematów czy sposobów jest wiele, od nieistniejących pracowników „duchów” na liście płac, po różnego rodzaju fikcyjne lub zawyżone faktury.

Adam Kowalczyk: Można dodać mobbing, zmowy przetargowe czy nawet szpiegostwo przemysłowe.

W.C.: Z tego katalogu jednym z popularniejszych tematów jest korupcja biznesowa, bo jest dość łatwa do przeprowadzenia przez pracowników. Pracownik zleca usługi wybranym podmiotom w zamian za korzyść, np. procent od wynagrodzenia, wyjazd wakacyjny, intratną posadę dla członka rodziny. Korupcja biznesowa może dotyczyć zarówno spraw dużego kalibru – przetargów na milionowe kwoty, jak i znacznie mniejszego, tj. zleceń na kilka, kilkanaście tysięcy złotych. Przykładowo, pracownik zleceniodawca decyduje, że wskazana przez niego firma lub osoba fizyczna będzie realizowała np.: zlecenia budowlane, transportowe, reklamowe, sprzątała korytarze czy świadczyła usługi ochroniarskie. Inną sytuacją może być zlecenie realizowane poprzez firmy i osoby, które utrzymują z pracownikami...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12426

Wydanie: 12426

Spis treści

Reklama

Zamów abonament