Konieczna bezwzględna większość
Na sesji rady gminy radni głosowali nad uchwałą w sprawie pożyczki z WFOŚi GW na zadania termomodernizacyjne różnych obiektów gminnych. Było 12 radnych na sesji, 5 głosowało za przyjęciem a 7 się wstrzymało. Uchwałę przekazali do RIO i podobno jest wadliwa. Czy to jest możliwe – pyta radna.
Analizę pytania warto poprzedzić odniesieniem się do przepisów związanych z zaciąganiem zobowiązań przez jednostki samorządu terytorialnego. Chodzi o art. 89 i art. 90 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.). I tak, w art. 89 ust. 1 tej ustawy postanowiono, że j.s.t. mogą zaciągać kredyty i pożyczki oraz emitować papiery wartościowe na:
1) pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu j.s.t.;
2) finansowanie planowanego deficytu budżetu j.s.t.;
3) spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów;
4) wyprzedzające finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii.
Zgodnie zaś z art. 90 ww. ustawy, na finansowanie wydatków na inwestycje i zakupy inwestycyjne, w tym ujęte w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta