Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja w rekrutacji na ryzyko pracodawcy

06 grudnia 2022 | Biznes: Bezpieczna Firma | Anna Golenia

Podmiot zatrudniający odpowie za naruszenie zakazu dyskryminacji w procesie rekrutacyjnym, jeśli korzysta z systemu odrzucającego kandydatów na podstawie kryteriów dyskryminujących.

Relacja pomiędzy pracodawcą i osobą poszukującą zatrudnienia rozpoczyna się jeszcze przed podpisaniem przez te podmioty umowy o pracę. Już na etapie procesu rekrutacyjnego obowiązki, oczekiwania i prawa stron przyszłego stosunku pracy wpływają na kształt tego procesu i mogą zaważyć na jego wynikach.

Mimo że etap rekrutacji nie jest formalną relacją, pewne zasady dotyczące tego stosunku wynikają z przepisów prawa, w szczególności przepisów prawa pracy. Istotnym aspektem procesu rekrutacyjnego jest poszanowanie praw kandydata na pracownika oraz zapewnienie przez pracodawcę zgodności z przepisami dotyczącymi zasady niedyskryminowania w zatrudnieniu. Naruszenia na tym gruncie mogą bowiem prowadzić do odpowiedzialności pracodawcy wobec osoby poszukującej zatrudnienia.

Zakaz dyskryminacji

Przepisy kodeksu pracy – mimo że stosowane przede wszystkim już na etapie stosunku pracy, czyli po pozytywnym zakończeniu procesu rekrutacyjnego – regulują także kwestię przeprowadzenia rekrutacji przez pracodawcę pod kątem zakazu dyskryminacji. Zgodnie z art. 183a § 1 k.p. pracownik powinien być równo traktowany, tj. niedyskryminowany w jakikolwiek sposób, bezpośrednio lub pośrednio, z przyczyn, o których mowa poniżej, w zakresie nawiązania stosunku pracy. Ponadto z art. 183b § 1 k.p. wynika, że naruszeniem zakazu dyskryminacji w zatrudnieniu będzie takie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12438

Wydanie: 12438

Spis treści
Zamów abonament