Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kto nie może odmówić ubezpieczycielowi informacji

06 grudnia 2022 | Administracja i samorząd | Karolina Wierzbicka

Ubezpieczyciel może uzyskiwać informacje o stanie sprawy od sądu, prokuratury, policji oraz od podmiotów leczniczych, np. szpitali. Nie ma też argumentów natury prawnej, aby organy administracji, w tym kierownicy urzędów stanu cywilnego, byli zwolnieni z udostępniania informacji w tym zakresie.

Ubezpieczycielowi na podstawie art. 42 ust. 1 ustawy z 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej przysługuje prawo do uzyskania informacji o stanie sprawy od sądu, prokuratury, policji oraz innych organów i instytucji.

Stan sprawy

Oczywiste jest, że ubezpieczyciel ma ograniczenia w tym zakresie i nie może uzyskiwać tych informacji w sposób dowolny i bezprzedmiotowy. Składając wniosek do wskazanych instytucji musi go uzasadnić zakresem wykonywanych przez siebie zadań i wykorzystania tych danych w związku z wypadkiem lub zdarzeniem losowym będącym podstawą ustalania odpowiedzialności. Podmioty zobowiązane udzielają informacji o stanie sprawy oraz udostępniają zebrane materiały, jeżeli są one niezbędne do ustalenia okoliczności tych wypadków i zdarzeń losowych oraz wysokości odszkodowania lub świadczenia. To na podmiotach wymienionych w przepisie ww. ustawy spoczywa obowiązek zweryfikowania zakresu uzyskanych informacji. W przeciwnym razie może to stwarzać ryzyko ujawnienia i naruszenia tajemnicy ubezpieczeniowej. Udostępnienie danych i informacji powinno nastąpić niezwłocznie, w pierwszym możliwym terminie, gdy jest to fizycznie wykonalne. Nieudzielenie informacji czy też ich udzielenie w zakresie innym niż objęty wnioskiem następuje w formie pisemnej, tj. poprzez wskazanie powodów nieudzielenia informacji albo udzielenia informacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12438

Wydanie: 12438

Spis treści
Zamów abonament