Każdy może mieć swój wzór przemysłowy – tylko po co?
Nie każde uzyskane prawo ma tę samą siłę oddziaływania rynkowego. Zastanówmy się, czy pozostanie w mocy w razie jego kwestionowania?
Wzór przemysłowy jest pojęciem, które w odbiorze wielu osób nie wskazuje, co tak naprawdę podlega ochronie tym prawem. Warto zatem podkreślić, że prawo to służy do ochrony twórczości w zakresie przedmiotów użytkowych, takich jak m.in. meble, samochody, lampy i inne, jest także wykorzystywany do zabezpieczenia wyłączności względem grafik, deseni, projektów stron internetowych, ikon komputerowych lub wykorzystywanych w aplikacjach mobilnych, a także do równoległej ochrony logo (które z reguły jest także znakiem towarowym, a także utworem w rozumieniu prawa autorskiego). W każdym przypadku chronimy zewnętrzną postać produktu (design) – to, jak on wygląda. Niekiedy wykorzystuje się wzory przemysłowe do ochrony całych wystrojów czy układów wnętrz, a nawet interfejsów programów komputerowych.
Zewnętrzny wygląd produktu może być w Polsce chroniony przede wszystkim na podstawie prawa autorskiego (jeśli spełnia szczególne przesłanki prawnoautorskiej ochrony) oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego (lub wspólnotowego wzoru przemysłowego – prawa obejmującego swoim zakresem całe terytorium UE).
Prawa do wzoru przemysłowego jest określane „prawem z rejestracji”. Choć wydawać się to może niekiedy mało znaczącym szczegółem, ma jednak niezwykle istotne znaczenie, o którym wiele osób nie wie lub zapomina....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta