Stawka VAT oraz wysokość podstawy opodatkowania przy refakturowaniu
Refakturowanie kosztów budzi wiele wątpliwości podatników. Dotyczą one możliwości zastosowania tej samej stawki podatkowej oraz tej samej podstawy opodatkowania, która została wykazana na fakturze pierwotnej.
Na gruncie VAT należy odróżnić różne formy przerzucania kosztów, nie zawsze będzie się to wiązało z koniecznością wystawienia refaktury.
Forma przerzucania kosztów
Ustawodawca nie posługuje się w żadnym przypadku pojęciem ,,refakturowania”. W odniesieniu do przerzucenia przez podatnika kosztów na inny podmiot, należy jednak zwrócić uwagę na art. 8 ust. 2a ustawy o VAT. Zgodnie z nim w przypadku, gdy podatnik działa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług i przyjmuje się, że sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
Analizując wspomniany przepis, można dojść do wniosku, iż reguluje on odsprzedaż usługi nabytej we własnym imieniu, na rzecz osoby trzeciej. Oczywiście podatnicy mają prawo do przerzucania innego rodzajów kosztów, natomiast w takim przypadku należy zadać sobie pytanie czy właściwe będzie posługiwanie się terminem ,,refaktura”.
Zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta