Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Trzymając pieniądze w banku, tracimy

12 grudnia 2022 | Dodatek | Agnieszka Usiarczyk

Oszczędzanie przez inwestowanie | W czasach wysokiej inflacji inwestorzy mają twardy orzech do zgryzienia. Trudno pomnażać kapitał, gdy sytuacja gospodarcza jest niepewna. Ale ekonomiści są zdania, że i w takich czasach można zarobić.

Przy wysokiej inflacji większość inwestorów zastanawia się, w co zainwestować, aby nie stracić zbyt wiele, ponieważ bardzo małe są szanse na ochronę kapitału. – Inwestowanie dziś wymaga gotowości do akceptacji bardzo wysokiego ryzyka inwestycyjnego czy wręcz działań o charakterze spekulacyjnym – mówi dr Małgorzata Smoleń-Bojańczyk, Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

Jak podkreśla dr Martin Dahl, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania na Uczelni Łazarskiego, członek Polskiej Komisji Akredytacyjnej, każda sytuacja gospodarcza jest momentem zarówno na oszczędzanie pieniędzy, jak i ich inwestowanie, a sztuka budowania oszczędności polega na znalezieniu odpowiedniej równowagi między jednym a drugim.

Akcje, obligacje, nieruchomości

W dobie inflacji, trzymanie pieniędzy w banku oznaczać będzie stratę. Analitycy podpowiadają, że mając nadwyżkę gotówki warto rozważyć np. zakup akcji czy jednostek funduszy inwestycyjnych. – Przyjrzałbym się akcjom banków polskich, których notowania w ostatnich czasach spadły, a kondycja finansowa jest często dobra. W perspektywie roku – dwóch lat ich kursy powinny wzrosnąć. Alternatywą mogą być obligacje Skarbu Państwa indeksowane o inflację – mówi dr Martin Dahl z Uczelni Łazarskiego. Według dr. Rafała Płókarza, ekonomisty z Wyższej Szkoły Bankowej w Bydgoszczy, inwestując w akcje, warto być ostrożnym....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12443

Wydanie: 12443

Spis treści

Reklama

Zamów abonament