Odczuwający inną płeć może nosić inny uniform
Ochrona tożsamości płciowej obejmuje m.in głębokie indywidualne odczuwanie płci społecznej, która może nie odpowiadać płci określonej przy urodzeniu, w dokumentach.
To sedno piątkowego wyroku Sądu Najwyższego pod przewodnictwem prezes Joanny Lemańskiej, oddalającego skargę nadzwyczajną prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w sprawie kobiety, której w trakcie procedury korekty płci zatrudniający kazał nosić męski uniform.
To pierwsza sprawa, w której polskie sądy rozpatrywały zarzut naruszenia zasady równego traktowania ze względu na tożsamość płciową.
Jak kobieta
Pani Joanna, będąc w trakcie procesu o ustalenie płci, chciała pracować w firmie ochroniarskiej i w czasie rekrutacji była traktowana jako kobieta. I tak się prezentowała, choć w dowodzie osobistym wskazana była jako mężczyzna. Przeszła pozytywnie rekrutację, a po wypełnieniu dokumentów przymierzała strój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta