Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skuteczniejsza kontrola największych graczy na rynku cyfrowym

23 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Anna Celejewska-Rajchert Anna Bryńska

Komisja Europejska będzie mogła monitorować zachowania rynkowe największych podmiotów na rynku cyfrowym, zanim dokonają naruszeń prawa konkurencji, a w razie ich wykrycia będzie mogła nakładać na nie wysokie kary. Jak te nowe uprawnienia KE wpłyną na kompetencje krajowego regulatora?

Długo wyczekiwane i szeroko komentowane przepisy tzw. Digital Markets Act (pol. Akt o Rynkach Cyfrowych) weszły w życie w 1 listopada 2022 tj. po około dwóch latach od przedstawienia pierwszego projektu przez Komisję Europejską (KE), natomiast przepisy te zaczną obowiązywać od 2 maja 2023 r. Mowa tu o Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/1925 z 14 września 2022 r. w sprawie kontestowalnych i uczciwych rynków w sektorze cyfrowym oraz zmiany dyrektyw (UE) 2019/1937 i (UE) 2020/1828 („DMA”).

Nowe uprawnienia Komisji

DMA oznacza zmianę paradygmatu regulacji rynków cyfrowych, dając KE bezprecedensowe uprawnienia do regulowania zachowań wiodących platform cyfrowych, ustanawiając takie wartości jak uczciwość i kontenstowalność (rozumianą przede wszystkim jako swobodę dostępu do usług) nowym standardem rynków cyfrowych. Komisja będzie miała więc uprawnienie do monitorowania zachowań rynkowych największych podmiotów na rynku cyfrowym, zanim jeszcze dokonane zostanie naruszenie reguł prawa konkurencji (ex ante), co jest przeciwieństwem dotychczasowego działania KE, dopiero po fakcie naruszenia (ex post). DMA ma poprawić uczciwość stosunków handlowych między przedsiębiorstwami świadczącymi usługi platformowe a ich użytkownikami biznesowymi, jak również użytkownikami końcowymi – konsumentami.

DMA wprowadzany jest w formie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12453

Wydanie: 12453

Spis treści

Reklama

Zamów abonament