Luka podażowa i metamorfozy
Budowa części planowanych biurowców zależy od pozyskania kluczowego najemcy. Deweloperzy stawiają na mixed-use.
Rok 2023 na rynku biur upłynie pod znakiem kalibracji. Firmy, pracownicy, właściciele, ale i sama powierzchnia będą przechodzić przez rozpoczęty już proces dostosowywania się do nowych realiów – mówi Katarzyna Gajewska, zastępca dyrektora w dziale badań i doradztwa w CBRE.
Ekspertka ocenia też, że rynek odczuje skutki tzw. luki podażowej. To konsekwencja nałożenia się pandemii i „momentu” cyklu rynkowego.
Ograniczona oferta
O potencjalnej luce podażowej mówi też Małgorzata Krzystek, ekspertka Knight Frank. – Szczególnie jest na nią narażony rynek warszawski, na którym nieprzerwanie od 20 lat deweloperzy byli najbardziej aktywni – mówi. – Tymczasem pod koniec III kw. w stolicy powstawało najmniej od dekady powierzchni – 153,7 tys. mkw. To ponad cztery razy mniej niż średnia podaż w budowie notowana w ostatnich pięciu latach. Liderem w III kw. roku był Wrocław, gdzie w budowie było niemal 154 tys. mkw. biur. Na trzecim miejscu uplasował się Kraków (152 tys. mkw.).
Na prognozowaną na 2023 r. lukę podażową w Warszawie zwraca uwagę Adam Lis, ekspert JLL. – Analogicznie, choć z lekkim przesunięciem w czasie, wygląda sytuacja na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta