Kto zatrzymał inflację w Polsce
Inflacja będzie ograniczana wolniej niż w listopadowej projekcji NBP, bo RPP za wcześnie de facto zakończyła cykl podwyżek stóp.
Jak tylko GUS ogłosił ostateczne dane o inflacji konsumenckiej za listopad 2022 r., to niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej ogłosili triumfalnie, że to skutek dotychczasowych podwyżek stóp. Nic bardziej mylnego.
Kulisy spadku inflacji w czterech odsłonach
W czwartek, 15 grudnia 2022 r., GUS ogłosił, że inflacja konsumencka mierzona wskaźnikiem CPI w listopadzie tego roku wyniosła 17,5 proc. r./r. To odczyt o 0,4 pkt proc. niższy niż wskaźnik dla października, kiedy inflacja CPI wyniosła 17,9 proc. r./r. Czy to jest skutek zacieśnienia monetarnego? Niestety, nie.
Po pierwsze dlatego, że w porównaniu z październikiem ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły o 0,7 proc. m./m. Szczególnie przyspieszyły ceny żywności o 1,6 proc. m./m. i o 22,3 proc. w stosunku do ubiegłego roku.
Po drugie, jak już teraz wiemy, spadły ceny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta