Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo pierwszeństwa albo pierwokupu. Które rozwiązanie zastosować?

23 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Marta Olkowicz Joanna Chmielińska

Dla wspólników, którzy zostają w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zastrzeżenie prawa pierwokupu lub pierwszeństwa jest korzystne, gdyż daje im możliwość wpływu na to kto posiada jej udziały i kto do niej ,,wchodzi’’. Zakres tego wpływu zależny jest od tego, które z tych praw w umowie spółki zastrzeżono.

Prawo pierwszeństwa i prawo pierwokupu są bardzo często uważane za tę samą instytucję prawa. Tymczasem są to dwie odrębne instytucje prawne, a słowo pierwszeństwo i pierwokup nie są synonimami. W artykule przedstawimy obie te instytucje oraz wskażemy czym one się różnią, a także jakie są wady i zalety zastrzegania w umowie spółki z  ograniczoną odpowiedzialnością prawa pierwszeństwa oraz prawa pierwokupu.

Prawo pierwszeństwa

Zgodnie z art. 182 § 1 Kodeksu spółek handlowych (dalej jako: „kodeks spółek handlowych” lub „k.s.h.”), zbycie udziału, jego części lub ułamkowej części udziału oraz zastawienie udziału umowa spółki może uzależnić od zgody spółki albo w inny sposób ograniczyć. Przepis ten wprowadza możliwość ograniczenia swobody dysponowania udziałami w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez jej wspólników od zgody spółki lub w inny sposób tj. m. in. poprzez ustanowienie prawa pierwszeństwa lub prawa pierwokupu.

Prawo pierwszeństwa, zastrzeżone w umowie spółki z o. o., jest uprawnieniem wspólników do nabycia w pierwszej kolejności udziałów zbywanych przez innego wspólnika. Wspólnik zbywający swoje udziały jest zobowiązany by najpierw zaoferować ich nabycie pozostałym wspólnikom. Dopiero, gdy żaden ze wspólników nie będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12453

Wydanie: 12453

Spis treści

Reklama

Zamów abonament