Crowdfunding – sposób na pozyskanie środków na rozwój biznesu
Finansowanie społecznościowe może być korzystnym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy rozpoczynają działalność, jak i tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej. Podmioty, które za pomocą platform crowdfundingowych pośredniczą pomiędzy inwestorami i przedsiębiorcami muszą spełnić ustawowe wymogi.
Porządek prawny naszego kraju nie posiadał do tej pory żadnej regulacji, która normowałby kwestie finansowania społecznościowego („crowdfundingu”). Wszystko zmieniło się w lipcu 2022 r., kiedy to uchwalona została ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom („Ustawa”), która stanowi implementację do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych („Rozporządzenie”). Ustawa weszła w życie 29 lipca 2022 r. Dotyczy ona przede wszystkim dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych, na których nałożono liczne obowiązki. Ponadto, w stosunku do dostawców usług finansowania przewidziano liczne sankcje. Co oczywiste, nowe przepisy mają istotne znaczenie także dla inwestorów oraz przedsiębiorców poszukujących finansowania.
Czym jest finansowanie społecznościowe?
Finansowanie społecznościowe to alternatywna forma finansowania małych i średnich przedsiębiorstw. Z finansowania mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy. W praktyce, usługi crowdfundingowe świadczone są na odległość – za pośrednictwem platform internetowych. Dostawcy usług finansowania społecznościowego pełnią zatem rolę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta