Ulga na zabytki mocno okrojona
Kto nie pospieszył się z zakupem pałacyku do końca 2022 roku, odliczy już tylko wydatki na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, dotyczące zabytku.
Zaledwie po roku od wprowadzenia, ulga na zabytki zostaje od 2023 roku mocno ograniczona. Ulga ta, nazywana również ulgą Pałacyk+, po raz pierwszy została wprowadzona do polskiego porządku prawnego 1 stycznia 2022 roku. Skierowana jest do podatników PIT (którzy rozliczają się według skali podatkowej, podatku liniowego lub na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych) będących właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych, ponoszących określone koszty.
Ulga na zabytki pozwala na odliczenie od podstawy opodatkowania:
∑ 50 proc. kwoty wydatków poniesionych na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane, dotyczące zabytku (bez ograniczeń kwotowych) oraz
∑ wydatku na nabycie zabytku do kwoty odpowiadającej iloczynowi 500 zł i liczby metrów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta