Gdy wspólnik występuje ze spółki osobowej, trzeba się z nim rozliczyć
Jeśli partnerowi biznesowemu, np. w spółce jawnej, nie jest po drodze z resztą i nie chce już prowadzić wspólnie działalności gospodarczej, musi podjąć decyzję o wystąpieniu ze spółki. Wiążą się z nią określone konsekwencje.
Zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 kodeksu spółek handlowych (dalej KSH) spółka osobowa to spółka jawna, partnerska, komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna. Analizę oprę na przykładzie spółki jawnej.
Jak wynika z art. 22 § 1 KSH, spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Spółka jawna, jako osobowa spółka prawa handlowego, nie posiada osobowości prawnej.
Przepisy prawa handlowego przewidują, że jedną z możliwości wystąpienia wspólnika ze spółki jest wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika zgodnie z przepisami art. 61 KSH. Ten model wystąpienia wspólnika ze spółki rodzi natomiast istotne konsekwencje na gruncie prawa podatkowego.
Zwrot wkładu a udział kapitałowy
Zawierając umowę spółki jawnej wspólnicy zobowiązani są wnieść do niej wkłady stanowiące majątek początkowy spółki. Natomiast w przypadku wystąpienia ze spółki jawnej, wspólnikowi przysługuje udział kapitałowy, który w myśl art. 50 § 1 KSH odpowiada wartości rzeczywistej wniesionego wkładu.
W przypadku wystąpienia wspólnika, spółka powinna dokonać rozliczenia z występującym wspólnikiem, który powinien otrzymać środki pieniężne odpowiadające wartości...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta