Prawo przegrywa z fake newsami
Przed sądem korporacyjnym za szerzenie niezgodnych z nauką teorii o Covid-19 stanęło ledwie kilku lekarzy.
Dyskusja o odpowiedzialności lekarzy za słowa wraca przy okazji zawieszania medyków w prawie wykonywania zawodu. W grudniu sąd lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie na rok odebrał to prawo dr. Zbigniewowi Martyce za krytykę obostrzeń pandemicznych i przymusu szczepień przeciw Covid-19.
Etyka i zasady
Jak mówi dr Małgorzata Pyrcak-Górowska z Zakładu Bioetyki i Prawa Medycznego UJ, niewłaściwe postępowanie lekarza traktować można jako naruszenie zasad wykonywania zawodu, jeśli wiąże się z udzieleniem świadczenia konkretnemu pacjentowi. Może też naruszać etykę lekarską – jeśli wiąże się z publicznym przekazywaniem nieprawdziwych informacji. W obu sytuacjach zachowanie lekarza może stanowić przewinienie zawodowe. – Ekspertka wskazuje, że lekarz nie może propagować postaw antyzdrowotnych również poza pracą.
Przed Naczelnym Sądem Lekarskim nie toczą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta