Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ceny energii dla samorządów zróżnicowane jak nigdy

02 stycznia 2023 | Życie Regionów | BARTŁOMIEJ SAWICKI

Samorządy zapłacą w 2023 r. różne stawki za prąd i to pomimo mrożenia cen, także dla samorządów, do założonego przez rząd pułapu. Różnice sięgają nawet 300 proc. Skąd te dysproporcje?

Zgodnie z ustawą o mrożeniu cen energii samorządy nie będą płacić rynkowych cen energii. Mają one – po złożeniu do swojego sprzedawcy oświadczeń – zagwarantowane ceny maksymalne w wysokości 785 zł za MWh. Jeżeli samorząd złożył oświadczenie w grudniu, cena maksymalna będzie obowiązywała od stycznia 2023 r. Cena maksymalna w rozliczeniach z samorządem pojawi się w następnym miesiącu po złożeniu oświadczeń.

O ile więcej zapłacą zatem samorządy za prąd w 2023 r.? Co gmina, to inna stawka. Skąd wynikają różnice? Samorządy często podpisują umowy na dostawy energii jako grupy zakupowe, zakładając, że uda się wówczas wynegocjować niższą cenę. Są to często umowy dwu-, trzyletnie. Dlatego też, dla samorządów, które podpisywały umowy na dostawy energii ze stałą ceną jeszcze przed pandemią koronawirusa, ceny w 2023 r. są szokiem, a skala podwyżek przekracza 300 proc.

Przeważająca liczba miast ma umowy na dostawy energii od początku 2023 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12460

Wydanie: 12460

Spis treści
Zamów abonament