Dużo, choć drobnych, oszczędności w miastach
Samorządy tną wydatki. Ale tak, by nie ucierpieli nam tym mieszkańcy i podstawowe usługi publiczne.
Wydatki samorządów w 2023 r. mogą być rekordowo wysokie. Wskazują na to plany budżetowe największych miast, które przeanalizowało „Życie Regionów”. Przykładowo, Warszawa chce przeznaczyć na zadania bieżące i inwestycyjne o 3,6 proc. więcej niż w analogicznym planie na 2022 r. Kraków – 9,9 proc., a Łódź – ok. 13 proc.
To nieco sprzeczne z powszechnymi narzekaniami lokalnych władz na ich bardzo złą sytuację finansową. Ale, jak wyjaśniają samorządowcy, nominalne kwoty wydatków rosną, bo wymuszają to zewnętrzne okoliczności. A oszczędności, w postaci cięć wydatków, też wcale nie brakuje.
Presja na wydatki
Wśród kluczowych czynników powodujących konieczność wzrostu wydatków budżetowych na 2023 r. należy przede wszystkim wymienić najwyższą od ćwierćwiecza inflację w Polsce i kryzys energetyczny przekładający się na drożejący prąd (który może być droższy o ok. 50 proc. mimo stawek minimalnych), gaz i ciepło. Do tego trzeba doliczyć wzrost kosztów pracy, a także kosztów pożyczania pieniędzy (w efekcie podwyżek stóp procentowych).
– W budżecie na 2023 r. konieczne jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta