Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy obrót używanym oprogramowaniem jest legalny?

13 stycznia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Piotr Pałucki

Odsprzedaż programów komputerowych może budzić wątpliwości, a e-booków jest w ogóle niemożliwa. Dopuszczalne jest natomiast udostępnianie utworów osobom bliskim bez opłat.

Już 10 lat minęło od czasu wydania przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) przełomowego, a zarazem kontrowersyjnego wyroku z 3 lipca 2012 r. w sprawie UsedSoft GmbH v. Oracle International Corp. W wyroku tym TSUE poruszył problematykę obrotu używanym oprogramowaniem w formacie cyfrowym. Wyrok ten zapoczątkował szereg dalszych rozstrzygnięć w przedmiocie zbywania używanych produktów elektronicznych. Jak to zwykle się zdarza, także i w tym przypadku prawo nie nadąża za rozwojem technologii. Jakie są zatem obecnie możliwości w zakresie zbywania utworów cyfrowych na rzecz osób trzecich? Czy takie działania są legalne, a jeśli tak to jakie warunki powinny być spełnione? Na te pytania postaram się odpowiedzieć poniżej.

UsedSoft vs Oracle- istota sporu

Oracle International Corp. (dalej jako: Oracle) to przedsiębiorstwo będące producentem oprogramowania. Sprzedawało ono na rzecz swoich klientów programy komputerowe, które kupujący pobierali z sieci internet, ze strony internetowej Oracle. Korzystanie z oprogramowania wiązało się z zawarciem umowy licencyjnej, która w swoich postanowieniach m.in. wskazywała, iż prawo do korzystania z utworów (programów) jest nieprzenoszalne, a licencja jest bezterminowa. Zazwyczaj licencja obejmowała także określoną liczbę stanowisk, stosownie do ilości komputerów na których dany klient...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12469

Wydanie: 12469

Spis treści
Zamów abonament