Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Umowa wspólników lub akcjonariuszy – kluczowe postanowienia

13 stycznia 2023 | Biznes w czasie kryzysu | Rafał Rapala Dominik Karkoszka

Sporną kwestią między udziałowcami jest zazwyczaj sposób dystrybucji zysku osiągniętego przez spółkę. Warto więc tę kwestę wcześniej uregulować.

Zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i spółce akcyjnej, ład korporacyjny i wzajemne relacje wspólników / akcjonariuszy są regulowane zasadniczo przez odpowiednio umowę spółki albo statut. Niemniej jednak powszechną praktyką – w szczególności w systemie common law1 – jest zawieranie umów wspólników / akcjonariuszy (shareholders’ agreements), które w sposób szczegółowy określają powyższe kwestie. W polskim systemie prawnym umowa wspólników / akcjonariuszy nie jest uregulowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych, jednakże możliwość jej zawarcia wynika z art. 3531 Kodeksu cywilnego, który stanowi o zasadzie swobody umów. Tym samym, umowa wspólników / akcjonariuszy może być zawarta, o ile jej treść lub cel nie sprzeciwia się właściwości (naturze) stosunku prawnego, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Przedmiot umowy

Umowa wspólników/akcjonariuszy może zasadniczo regulować wszelkie kwestie związane z działalnością spółki oraz relacjami pomiędzy wspólnikami/akcjonariuszami. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12469

Wydanie: 12469

Spis treści
Zamów abonament