Czy da się uniknąć inwestycyjnych pułapek
GIEŁDA | Wybór strategii inwestycyjnej zależy od oczekiwań inwestora oraz sytuacji na rynku
Istnieje wiele strategii zarządzania portfelem inwestycyjnym. W najogólniejszym ujęciu można je podzielić na pasywne i aktywne. Te pierwsze zakładają długi horyzont inwestycyjny oraz to, że rynek jest efektywny, czyli wszystkie informacje o instrumencie finansowym zostały już uwzględnione w jego cenie. Zarządzanie pasywne bazuje w dużej mierze na naśladowaniu rynku (indeksu), a to oznacza rezygnację z poszukiwania ponadprzeciętnych stóp zwrotu. W zamian inwestor ponosi mniejsze ryzyko i niższe koszty transakcyjne dzięki temu, że zmiany w portfelu dokonywane są stosunkowo rzadko.
Zupełnie inaczej jest ze strategiami aktywnymi. Są one odpowiednie dla inwestorów skłonnych zaakceptować wyższe ryzyko, mając nadzieję na większy zarobek. Strategie aktywne polegają na ciągłym monitorowaniu trendów rynkowych, a decyzje są podejmowane zwykle na podstawie analizy technicznej i fundamentalnej. Zmiany w portfelu są stosunkowo częste.
Przy wyborze strategii inwestycyjnej kluczowe jest podejście do ryzyka. Jeśli ktoś chce go unikać, dobrą opcją dla niego będzie portfel składający się głównie z obligacji Skarbu Państwa. Osoby, które akceptują wyższe ryzyko, mogą dodać do portfela akcje. Im wyższa skłonność do ryzyka, tym akcje mogą stanowić większą część – aż do 100 proc. portfela;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta