Po zmianie korzystna wykładnia już niedopuszczalna
W wyniku nowelizacji od 1 stycznia 2021 r. przychody powstają również przy przeniesieniu na wspólników czy akcjonariuszy majątku likwidowanej spółki albo spółdzielni. Dotyczy to zatem też sytuacji, gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie z podziału majątku.
Sprawa dotyczyła interpretacji przepisów o CIT. Z wniosku z października 2021 r. wynikało, że przed laty gmina – w wyniku komercjalizacji przedsiębiorstwa komunalnego, utworzyła spółkę komunalną. Jej podstawowym celem była realizacja zadań z zakresu działalności handlowo-usługowej. W 2020 r. rada miejska podjęła uchwałę o rozwiązaniu spółki komunalnej. Po tym zgromadzenie wspólników rozważa podjęcie uchwały o rozwiązaniu spółki i otwarciu jej likwidacji. W następstwie tego spółka przekaże na rzecz swojego jedynego udziałowca tj. gminy, składniki majątku. Z wniosku wynikało, że na bazie majątku nabytego po zlikwidowanej spółce komunalnej gmina będzie kontynuowała działalność polegającą na wynajmowaniu powierzchni w budynku galerii handlowej.
Spółka zapytała czy wydanie składników majątku pozostałego po jej likwidacji udziałowcowi w drodze zwrotu w ramach podziału, spowoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu CIT.
Wbrew oczekiwaniom spółki fiskus odpowiedział, że tak. Wskazał na art. 14a ust. 1 ustawy o CIT w brzemieniu obowiązującym od 1 stycznia 2021 r. W jego ocenie likwidacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta