Oddział w Polsce jako zakład
Utworzenie w Polsce oddziału zagranicznego przedsiębiorcy nie w każdym przypadku skutkuje koniecznością rozliczania podatku dochodowego w naszym kraju.
Podatnik, który na nie ma na terytorium Polski siedziby lub zarządu, podlega obowiązkowi podatkowemu tylko od tych dochodów, które osiąga na terytorium Polski (art. 3 ust. 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, dalej ustawa o CIT).
Stanowi to o ograniczonym obowiązku podatkowym nierezydentów. W konsekwencji, przedsiębiorca zagraniczny, co do zasady, nie podlega opodatkowaniu w Polsce – za wyjątkiem dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski. Te podlegają opodatkowaniu w Polsce również wówczas, gdy są osiągane przez nierezydentów.
Dochody osiągane w Polsce
Za dochody (przychody) osiągane na terytorium Polski przez nierezydentów uważa się w szczególności dochody (przychody) z wszelkiego rodzaju działalności prowadzonej na terytorium Polski, w tym poprzez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład (art. 3 ust. 3 pkt 1 ustawy o CIT). Utworzenie w Polsce zagranicznego zakładu nierezydenta wywołuje wobec powyższego ten skutek, że dochody (przychody) nierezydenta uzyskane za pośrednictwem tego zakładu podlegają opodatkowaniu w Polsce.
W świetle definicji ustawowej, zawartej w art. 4a pkt 11 ustawy o CIT, zagraniczny zakład to:
a) stała placówka, poprzez którą podmiot mający siedzibę lub zarząd na terytorium jednego państwa wykonuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta