Nielegalne zatrudnienie może drogo kosztować
Osoby z Ukrainy, które uciekły przed wojną i przyjechały legalnie do naszego kraju mają przez 18 miesięcy prawo pobytu i pracy w Polsce.
Jednym z warunków legalnego zatrudnienia cudzoziemca w Polsce jest powiadomienie przez pracodawcę o tym fakcie urzędu pracy w ciągu 14 dni od dnia zatrudnienia. W praktyce mogą występować przypadki, że osoby z Ukrainy faktycznie wykonują pracę zdalną na rzecz ukraińskiego pracodawcy lub wróciły do swojego kraju i pobierają w Polsce zasiłki, a nikt o tym nie wie.
Decyduje rezydencja
W celu zobrazowania w jaki sposób należy podatkować i oskładkować wynagrodzenie obywatela Ukrainy.
Polski przedsiębiorca zatrudnił osobę z Ukrainy, która wraz z rodziną przybyła do Polski wskutek wojny. Pracownik przebywał w Polsce przez 8 miesięcy, ma przyznane prawo do świadczeń rodzinnych, składki na ubezpieczenia społeczne, a zaliczki na podatek dochodowy były płacone w Polsce. Od dwóch miesięcy pracownik z rodziną przebywa na Ukrainie, wykonuje prace zdalnie i nadal pobiera świadczenie rodzinne. Z tytułu wypłacanego wynagrodzenia przedsiębiorca nie odprowadza już składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Przedsiębiorca ma wątpliwość, gdzie powinno być opodatkowane i oskładkowane wynagrodzenie ukraińskiego pracownika przebywającego na terytorium Ukrainy zatrudnionego przez polskiego pracodawcę.
Na podstawie art. 3 ust. 1 i 1a ustawy o PIT osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski podlegają obowiązkowi podatkowemu od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta