Co warto wiedzieć o instrumentach finansowych
Instrumenty finansowe są jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi inwestycyjnych w działalności jednostek gospodarczych. Zasadniczo są one dzielone na instrumenty kapitałowe oraz instrumenty dłużne.
Instrumenty kapitałowe stanowią przede wszystkim akcje. Z kolei przykładem instrumentów dłużnych są obligacje. Instrumenty finansowe jako inwestycje zostały uregulowane w ustawie o rachunkowości (dalej: uor) oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie szczegółowych zasad uznawania, metod wyceny, zakresu ujawniania i sposobu prezentacji instrumentów finansowych (DzU z 2017 r. poz. 277).
Definicje
Definicja instrumentów finansowych znajduje się w ustawie o rachunkowości. Stanowią one element szerszej pozycji jaką są inwestycje. Ustawa w art. 3 ust. 1 pkt 17 definiuje inwestycje jako „aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści”. Nawiązując do tej definicji akcje, poza wzrostem wartości mogą przynosić przychody finansowe w formie dywidend. W przypadku obligacji przychody finansowe stanowią odsetki.
Dodatkowo ustawa o rachunkowości uszczegóławia i precyzuje, iż przez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta