Jak zmiany klimatu zmienią globalizację
Wobec ciągłych debat o „zachodnich” czy „chińskich” wartościach i coraz bardziej złożonej globalnej polityki klimatycznej to firmy mają do odegrania kluczową rolę w uczynieniu z walki ze zmianami klimatu fundamentalnego zadania w skali świata.
Pomimo coraz wyraźniejszych oznak podziału gospodarki światowej na bloki polityczne i poważnych wyzwań, takich jak inflacja, nie możemy popełnić błędu i ignorować zmian klimatycznych.
Nieprzewidywalny charakter ryzyka operacyjnego i bilansowego z nimi związanego jest dla firm silną zachętę do działania. Dotyczy to nie tylko poszczególnych przedsiębiorstw, ale w jeszcze większym stopniu koordynacji ich działań.
Logika jest prosta: kiedy firmy wyznaczają sobie ambitne cele i jednocześnie wymagają od swoich głównych dostawców większego zaangażowania i przejrzystości, presja na działanie będzie rosła wzdłuż całego łańcucha wartości. Presja ta rośnie, kiedy duże firmy dyktują tempo zmian, wyznaczając ścieżkę, którą podążają inni.
Kolejnym czynnikiem zmuszającym do działania jest fakt, że wiele banków i wielu inwestorów instytucjonalnych coraz bardziej dostrzega ryzyko związane ze zmianami klimatycznymi i wprowadza zmiany w swoich procesach udzielania kredytów oraz podejmowania decyzji inwestycyjnych.
Ponadto rzeczywiste zaangażowanie w walkę ze zmianami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta