Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Regulaminy pracy zdalnej stracą moc prawną

02 lutego 2023 | Kadry i Płace | SYLWESTER SILSKI

Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy porozumienia i regulaminy dotyczące pracy zdalnej zyskają rangę wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy. Obecne polityki w tym zakresie najczęściej nie spełniają wymogów, aby je tak zakwalifikować.

Wewnątrzzakładowe źródło prawa pracy

∑ Co stanie się z istniejącymi już regulaminami pracy zdalnej po wejściu w życie nowych przepisów o pracy zdalnej? Czy trzeba będzie zastąpić je nowymi regulaminami?

Wobec bardzo skromnego uregulowania zasad wykonywania pracy zdalnej w przepisach ustawowych na początku pandemii COVID-19, pracodawcy wielokrotnie dookreślali te reguły w przyjmowanych przez siebie politykach i regulaminach. Dopóki nowelizacja kodeksu pracy zawierająca przepisy o pracy zdalnej nie wejdzie w życie, dopóty tak przyjęte polityki i regulaminy będą w pewnym zakresie porządkować proces wykonywania pracy zdalnej.

Po wejściu w życie nowelizacji kodeksu pracy porozumienia w sprawie zasad wykonywania pracy zdalnej i regulaminy pracy zdalnej uzyskają rangę wewnątrzzakładowych źródeł prawa pracy. Oznacza to, że określanie zasad wykonywania pracy zdalnej w formie nieprzewidzianej w kodeksie pracy może, w skrajnym wypadku, zostać uznane za nieskuteczne i niewiążące prawnie. Będzie to mieć szczególne znaczenie przy zasadach ustalania ekwiwalentu pieniężnego i ryczałtu za pracę zdalną. Uregulowanie zasad wykonywania pracy zdalnej w nieprzewidzianej prawem formie będzie bowiem mogło prowadzić do podważenia zasadności wypłaty wspomnianych świadczeń w kontekście zwolnienia ich z opodatkowania oraz niewchodzenia przez nie do podstawy wymiaru składek na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12486

Wydanie: 12486

Spis treści
Zamów abonament