Polska chce pomóc Ukrainie w odbudowie
Polski biznes zamierza zaangażować się w proces odbudowy gospodarki i infrastruktury sąsiada. Zachęca do tego rodzima administracja. Pytanie – kiedy i w jakiej formie może to nastąpić?
Wojna na Ukrainie wciąż niestety trwa. Rosyjski agresor niszczy zarówno infrastrukturę krytyczną, jak i cywilną. Wciąż rosną straty ukraińskiej gospodarki. Jak można przeczytać na stronie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, aktualnie się szacuje, że na odbudowę zniszczonego przez Rosjan kraju potrzebne będzie minimum 900 mld dol. Największe straty notowane są zaś w obszarach przemysłu, infrastruktury i biznesu.
W odbudowie mogą pomóc też polskie przedsiębiorstwa, które zresztą już teraz na skutek wspólnej inicjatywy Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz PAIH wyrażają chęć uczestnictwa w tym procesie, który nawet przy zaangażowaniu społeczności międzynarodowej będzie zapewne długi i kosztowny.
Dotychczas do PAIH będącej koordynatorem procesu odbudowy Ukrainy przez polskie firmy zgłosiło się prawie 1700 rodzimych przedsiębiorstw, przede wszystkim z branży budowlanej. Agencja przeprowadzi z nimi konsultacje branżowe. Wszystko po to, aby wspólnie wypracować plan pomocy odpowiadający potrzebom ukraińskiej gospodarki.
Ścieżki odbudowy
Jako że nie określono jeszcze szczegółowego modelu odbudowy Ukrainy, warto zadać pytanie, jakie scenariusze mogą wchodzić w grę. Jak wskazują urzędnicy MRiT ścieżki mogą być trzy. Po pierwsze, mogą to być środki organizacji międzynarodowych przeznaczone na konkretne projekty, które będą realizowane w ramach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta