Kiedy szkoła lub uczelnia nie ma obowiązku płacić PCC
Dużo zależy od tego, w jakim celu jest kupowana książka i w jaki sposób będzie wykorzystywana.
∑ Jesteśmy publiczną uczelnią akademicką. Zdarza się, że nabywamy towary od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jest to, przykładowo, zakup książki (rękopisu), jaka – z uwagi na swoje walory – stanowi uzupełnienie zbioru bibliotecznego, zakup kolekcji bursztynu dokonywany na potrzeby nauki (na podstawie nabytych okazów opisywane są nowe gatunki owadów zatopione w bursztynie), itp. Wartość nabyć przekracza 1 tys. zł.
Czy słusznie postępujemy w tym przypadku naliczając podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc.?
W opisanej sytuacji (nabycie towaru od osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej), rzeczywiście należy się zainteresować podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej PCC). Zgodnie bowiem z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PCC, podatkowi temu podlega m.in. umowa sprzedaży rzeczy. W tym konkretnym przypadku nie znajduje zastosowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta