Pakiet SLIM VAT 3 – dodatkowe zobowiązanie
Sankcja będzie miała charakter zindywidualizowany i nakładana będzie w wysokości adekwatnej do danego przypadku, a nie – jak obecnie – w sztywnej wysokości.
W ramach kolejnego pakietu zmian w zakresie rozliczeń VAT, do ustawy o podatku od towarów i usług zaimplementowany zostanie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydany 15 kwietnia 2021 r. w sprawie Grupa Warzywna Sp. z o.o. przeciwko dyrektorowi Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu (C-935/19). W sentencji wyroku zakwestionowane zostały polskie przepisy, na podstawie których nakładana jest sankcja (dodatkowe zobowiązanie podatkowe) za nieprawidłowe rozliczenie VAT.
W nowym stanie prawnym organy będą miały możliwość różnicowania wysokości sankcji ze względu na charakter oraz wagę popełnionego przez podatnika naruszenia. Sankcja będzie zatem miała charakter zindywidualizowany i nakładana będzie w wysokości adekwatnej do danego przypadku, a nie jak to miało miejsce do tej pory, w sztywnej wysokości, bez uwzględnienia okoliczności towarzyszących popełnionemu naruszeniu.
Wyrok unijnego Trybunału
Sprawa dotyczyła polskiej spółki, która nabyła nieruchomość zasiedloną przez ponad dwa lata. W akcie notarialnym nabycia zawarto oświadczenie, że cena nieruchomości określona została w kwotach brutto, zawierających VAT. Sprzedający wystawił fakturę wykazującą kwotę VAT wynikającą z opodatkowania transakcji. Spółka zapłaciła tę kwotę i uznała, że stanowi ona kwotę podatku naliczonego, która podlega odliczeniu, a następnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta